Verbul - pers, nr , caz, mod, timp,

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Verbul - pers, nr , caz, mod, timp,

Mesaj  Admin la data de Mier Oct 29, 2008 8:29 pm

1.DEFINITIE:

Partea de vorbire flexibila care arata starea, actiunea si existenta.

2.CATEGORIILE GRAMATICALE:

-conjugarea

-diateza 51997qdh83mrv4p

-modul

-timpul

-persoana

-numarul dr997q1583mrrv

a).CONJUGAREA:

(1.)–a; -are

a lucra

lucrare

a manca

mancare

a alerga

alergare

(2.)–ea; -ere

a vedea; a veghea

vedere; veghere

(3.)-e; -ere

a scrie

scriere

a descrie

descriere

a compune

compunere

a sparge

spargere

a rupe

rupere

(4.)----I; ire

----i, are

a citi

citire

a iesi

iesire

a hotari

hotarare

b). PERSOANA

-I

-a II-a

-a III-a

c). NUMARUL

-plural

-singular

d). MODUL

-moduri personale

-indicativ

-conjunctiv

-optativ-conditional

-imperativ

-moduri nepersonale

-infinitiv

-gerunziu

-supin

-participiu

e).TIMPUL

-prezent

-trecut-imperfect

-perfect compus

-perfect simplu

-mai mult ca perfect

-viitor-I sau simplu

-II sau anterior

OBSERVATII !!!

Perfectul compus se formeaza cu verbul auxiliar “a avea” si participiul verbului de conjugat.

La timpul perfect simplu caracteristic este pentru plural sufixul.

La mai mult ca perfect caracteristic este la toate persoanele, singular si plural, sufixul “se”; la plural regasim si sufixul “sa” (care este prezent si la perfectul simplu).

CONJUGAREA VERBELOR LA PREZENT

I II III

A lauda a vedea a sparge

Eu laud eu vad eu sparg

Tu lauzi tu vezi tu spargi

El/ea lauda el/ea vede el/ea sparge

Noi laudam noi vedem noi spargem

Voi laudati voi vedeti voi spargeti

Ei/ele lauda ei/ele vad ei/ele sparg

IV. A citi

Eu citesc

Tu citesti

El/ea citeste

Noi citim

Voi cititi

Ei/ele citesc

CONJUGAREA VERBELOR LA IMPERFECT

I II III

Eu laudam eu vedeam eu spargeam

Tu laudai tu vedeai tu spargeai

El/ea lauda el/ea vedea el/ea spargea

Noi laudam noi vedeam noi spargeam

Voi laudati voi vedeati voi spargeati

Ei/ele laudau ei/ele vedeau ei/ele spargeau

IV

Eu citeam

Tu citeai

El/ea citea

Noi citeam

Voi citeati

Ei/ele citeau

CONJUGAREA VERBELOR LA PERFECT COMPUS

I II III

Eu am laudat eu am vazut eu am spart

Tu ai laudat tu ai vazut tu ai spart

El/ea a laudat el/ea a vazut el/ea a spart

Noi am laudat noi am vazut noi am spart

Voi ati laudat voi ati vazut voi ati spart

Ei/ele au laudat ei/ele au vazut ei/ele au spart

CONJUGAREA VERBELOR LA PERFECT SIMPLU

I II III

Eu laudai eu vazui eu sparsei

Tu laudasi tu vazui tu sparsesi

El/ea lauda el/ea vazu el/ea sparse

Noi laudaram noi vazuram noi sparseram

Voi laudarati voi vazurati voi sparserati

Ei/ele laudara ei/ele vazura ei/ele sparsera

CONJUGAREA VERBELOR LA MAI MULT CA PERFECT

I II III

Eu laudasem eu vazusem eu sparsesem

Tu laudasesi tu vazusesi tu sparsesesi

El/ea laudase el/ea vazuse el/ea sparsese

Noi laudaseram noi vazuseram noi sparseseram

Voi laudaserati voi vazuserati voi sparseserati

Ei/ele laudasera ei/ele vazusera ei/ele sparsesera



TIMPUL VIITOR

Viitor I viitor II

Eu voi canta eu voi fi cantat

Tu vei canta tu vei fi cantat

El/ea va canta el/ea va fi cantat

Noi vom canta noi vom fi cantat

Voi veti canta voi veti fi cantat

Ei/ele vor canta ei/ele vor fi cantat

MODUL CONJUNCTIV

Conjunctiv prezent conjunctiv perfect

Eu sa spun eu sa fi spus

Tu sa spui tu sa fi spus

El/ea sa spuna el/ea sa fi spus

Noi sa spunem noi sa fi spus

Voi sa spuneti voi sa fi spus

Ei/ele sa spuna ei/ele sa fi spus

VALORILE GRAMATICALE ALE VERBULUI

“a fi”

1.valoare predicativa

-poate fi inlocuit cu verbele: “a se afla”; “a se gasi”; “a exista”; “a se intampla”, sau raspunde la intrebarea “unde?”

2.valoare copulativa

-cand raspunde la intrebarea “este?”; “cum este?”

3.valoare auxiliara

-Eu as fi mers la munte.
avatar
Admin
Admin

Mesaje : 161
Data de înscriere : 29/10/2008

Vezi profilul utilizatorului http://Pariuri.forumz.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum